Your Regional Guide To The Performing Arts

Final Nominees Announced for 2018 Footlights People's Choice Awards

Final Nominees Announced for 2018 Footlights People's Choice Awards

Released on:

Footlights, the playbill-of-choice for countless performing arts organizations around Milwaukee, announced the top three final nominees in each of the 15 Footlights People's Choice Awards categories Friday, May 4 at the Broadway Theatre Center.

Over 20,000 votes were recorded throughout the month of April when voting was open to the public on Footlights.com. Awards Host John McGivern did the honors of naming the finalists, while Awards Chair Ryan Albrechtson and United Performing Arts Fund (UPAF) President and CEO Deanna Tillisch said a few words on behalf of each organization. The winners will be announced at the Footlights People's Choice Awards, sponsored by UPAF, Monday, June 25 at the Milwaukee Repertory Theater. To purchase tickets to the event: https://www.milwaukeerep.com/reserve/index.aspx?performanceNumber=41646

The final nominees in each category are:

Outstanding Sound Design

          Non-Professional:

  • Derek Buckles, Next to Normal, All in Productions
  • Tom Matasek, Spamalot, Falls Patio Players
  • Heather Pulkowski, Into the Woods, Sunset Playhouse

 
           Professional:

  • Zack Berinstein, Annie, Skylight Music Theatre
  • David Cecsarini, Silent Sky, Next Act Theatre
  • Charles Coes and Nathan Roberts, Animal Farm, Milwaukee Repertory Theater

 

Outstanding Lighting Design

            Non-Professional:

  • Chris Meissner, Romeo and Juliet, SummerStage of Delafield
  • Becca Rodenkirch, The Little Mermaid, Hartford Players
  • James Sevens, Into the Woods, Sunset Playhouse

 

           Professional:

  • Jason Fassl, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre
  • Alan Piotrowicz, Metamorphosis, Theatre Gigante
  • Alex Ridgers, Deathtrap, Milwaukee Chamber Theatre

 

Outstanding Costume Design

           Non-Professional:

  • Joanne Cunningham, Hello, Dolly!, Sunset Playhouse
  • Darcy Devins, Barefoot in the Park, Waukesha Civic Theatre
  • Jazmin Aurora Medina, Eurydice, UW-Waukesha

 

           Professional:

  • Sonya Berlovitz, The Tales of Hoffmann, Skylight Music Theatre and Milwaukee Opera Theatre
  • Theresa Ham, The Wiz, First Stage Children’s Theater
  • Kathy Smith, Carnival, In Tandem Theatre


Outstanding Set Design

           Non-Professional:

  • Nick Korneski, Into the Woods, Sunset Playhouse
  • Scott Prox, 37 Postcards, Lake Country Playhouse
  • Michael Talaska, The Hunchback of Notre Dame, Waukesha Civic Theatre

 

           Professional:

  • Kevin Depinet, One House Over, Milwaukee Repertory Theater
  • Aaron Dyszelski, Zombies from the Beyond, Skylight Music Theatre
  • Lisa Schlenker, The Tales of Hoffmann, Skylight Music Theatre and Milwaukee Opera Theatre

 

Outstanding Youth Performer

           Non-Professional:

  • Ella Rose Kleefisch, Little Red Riding Hood, Into the Woods, Sunset Playhouse
  • Jake Koch, Courier, 1776, Lake Country Playhouse
  • Alyssa Proell, Anne Frank, The Diary of Anne Frank, Falls Patio Players

 

           Professional:

  • Ivy Broder, Lucy, A Charlie Brown Christmas, First Stage Children’s Theatre
  • Eloise Field, Annie, Annie, Skylight Music Theatre
  • Reese Parish, Dorothy, The Wiz, First Stage Children’s Theatre

 

Outstanding Supporting Performer in a Play


           Non-Professional:

  • Rebecca Janny, Mrs. Van Daan, The Diary of Anne Frank, Falls Patio Players
  • Cathy Marschall, Vernadette, The Dixie Swim Club, Sunset Playhouse
  • Donna Lobacz, Mrs. Banks, Barefoot in the Park, Waukesha Civic Theatre

 

           Professional:

  • Brittany Boeche, Toby Belch, Twelfth Night (Drunk), Bard & Bourbon
  • Jordan Gwiazdowski, Sideshow Bob, Mr. Burns: A Post-Electric Play, Luminous Theatre
  • Rana Roman, Mrs. Cratchit, A Christmas Carol, Milwaukee Repertory Theater

 

 

Outstanding Supporting Performer in a Musical

 

          Non-Professional:

  • Adam Iverson, Scuttle, The Little Mermaid, Hartford Players
  • Gwen Ter Haar, Claire, bare: A Pop Opera, Outskirts Theatre
  • Eric Welch, Lumiere, Disney’s Beauty and the Beast, Sunset Playhouse

 

           Professional:

  • Marcee Doherty-Elst, Val Clarke, A Chorus Line, Milwaukee Opera Theatre and Theater RED
  • Elyse Edelman, Baroness, Chitty Chitty Bang Bang, First Stage Children’s Theatre
  • Ben Tajnai, Beadle Bamford, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre

 

Outstanding Lead Performer in a Play

             Non-Professional:

  • Joan End, Aida, Over the River and Through the Woods, Sunset Playhouse
  • Nicholas Callan Haubner, Lennie, Of Mice and Men, Seventh Row Center
  • Ben Johnson, Paul Bratter, Barefoot in the Park, Waukesha Civic Theatre

            Professional:

  • Marques Causey, Elegba, The Brothers Size, Milwaukee Chamber Theatre
  • Deborah Staples, Henrietta Leavitt, Silent Sky, Next Act Theatre
  • Bill Watson, Sidney Bruhl, Deathtrap, Milwaukee Chamber Theatre

 

Outstanding Lead Performer in a Musical

           Non-Professional:

  • Kat Geertsen, Jo March, Little Women, Lake Country Players
  • Michael Haubner, Jesus, Jesus Christ Superstar, West Allis Players
  • Melanie Helvick, Ariel, Disney’s The Little Mermaid, Hartford Players

 

           Professional:

  • Carrie Hitchcock, Miss Hannigan, Annie, Skylight Music Theatre
  • Nathan Marinan, Lottie, Scrooge in Rouge, In Tandem Theatre
  • Andrew Varela, Sweeney Todd, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre

 

Outstanding Choreography

           Non-Professional:

  • Melissa Bloch-Meier, Spamalot, Falls Patio Players
  • Megan & Tricia Hohnl, Disney’s The Little Mermaid, Hartford Players
  • Karl Miller, Hello, Dolly!, Sunset Playhouse

 

           Professional:

  • Ryan Cappleman, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre
  • Stephen Mear, Guys and Dolls, Milwaukee Repertory Theater
  • James Zager, A Chorus Line, Milwaukee Opera Theatre and Theater RED

 

Outstanding Music Direction

           Non-Professional:

  • Mark Mrozek, Into the Woods, Sunset Playhouse
  • Yeng Thao, The Hunchback of Notre Dame, Waukesha Civic Theatre
  • Patrick Thompson, If/Then, Greendale Community Theatre

 

           Professional:

  • Kerry Bieneman, The Tales of Hoffmann, Skylight Music Theatre and Milwaukee Opera Theatre
  • Ben Makino, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre
  • Jack Forbes Wilson, Souvenir, Milwaukee Repertory Theater

 

Outstanding Direction

           Non-Professional:

  • Nate C. Adams, Into the Woods, Sunset Playhouse
  • Tim Backes, Next to Normal, All In Productions
  • Graham Killeen, Spring Awakening, Rogue Stage Theater

 

           Professional:

  • Marti Gobel, The Brothers Size, Milwaukee Chamber Theatre
  • Matthew Ozawa, Sweeney Todd, Skylight Music Theatre
  • Molly Rhode, Annie, Skylight Music Theatre

 

Outstanding Special Performance

 

            Non-Professional:

  • Comicality 2018, Hartford Players
  • Divas and Dolls: A Rising Star Cabaret, Sunset Playhouse
  • Requiem for the Living, Chant Claire Chamber Choir

 

           Professional:

  • Head out on the Highway, Kids From Wisconsin
  • Our Favorite Things: Julie Andrews, SideNote Cabaret Series at Sunset Playhouse
  • The Depths, Quasimondo Physical Theatre

 

Outstanding Play

 

           Non-Professional:

  • Dancing with Hamlet, Windfall Theatre
  • Over the River and Through the Woods, Sunset Playhouse
  • The Diary of Anne Frank, Falls Patio Players

 

           Professional:

  • Silent Sky, Next Act Theatre
  • The Brothers Size, Milwaukee Chamber Theatre
  • The Outgoing Tide, In Tandem Theatre

 

Outstanding Musical

 

            Non-Professional:

  • Next to Normal, All in Productions
  • Ordinary Days, Hartford Players
  • Spring Awakening, Rogue Stage Theater

 

           Professional:

  • A Chorus Line, Milwaukee Opera Theatre and Theater RED
  • Guys and Dolls, Milwaukee Repertory Theater
  • Sweeney Todd, Skylight Music Theatre

 

Contact Information:

Ryan Albrechtson
262-439-5750 | ralbrechtson@footlights.com
1918 Mac Arthur Road | Waukesha, Wisconsin 53188
Footlights.com

Krause - Superblock Harwood Place - Superblock Sebert Pella Drumlin Ridge